Consiliul Județean Cluj marchează Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, 14 iunie 2026

Consiliul Judetean Cluj Infopublic (Consiliul Judetean Cluj) 12 Iun 2026
Consiliul Județean Cluj marchează Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, 14 iunie 2026

Consiliul Județean Cluj susține, și în acest an, marcarea Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge, pe 14 iunie 2026. În semn de solidaritate cu donatorii, în seara zilei de duminică, 14 iunie 2026, sediul Consiliului Județean (Calea Dorobanților nr. 106, Cluj‑Napoca) și stadionul Cluj Arena, aflat în proprietatea și administrarea Consiliului Județean, vor fi iluminate în culoarea roșie.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj, a declarat: „Sângele salvează vieți! Aceasta este ideea pe care o avem în vedere atunci când readucem în atenția cetățenilor importanța donării de sânge și de componente sanguine. Se apropie Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, un bun prilej pentru a îndemna, o dată în plus, toți clujenii să fie empatici și solidari cu semenii aflați în nevoie, iar cei care pot dona, să o facă, întrucât nevoia de sânge și de componente sanguine este una permanentă.”

Persoanele care doresc să doneze pot merge la Centrul de Transfuzie Sanguină Cluj-Napoca, strada Nicolae Bălcescu nr. 18, de luni până vineri între orele 07:30 și 13:30. Informații privind donarea, condițiile de admisibilitate și programările sunt disponibile pe site-ul instituției: https://www.crtscluj.ro/.

Consiliul Județean Cluj reamintește că a încheiat un protocol de colaborare cu Institutul Național de Transfuzie Sanguină „Prof. Dr. C. T. Nicolau” pentru sprijinirea acțiunilor de donare de sânge și se implică activ în campanii de conștientizare la nivelul județului, având ca obiectiv creșterea numărului donatorilor.

Comunicat de presă, 12 iunie 2026.

Distribuie: