A început cea de-a 11-a ediție „România Reciclează” – programul național de colectare a deșeurilor electrice

A început cea de-a 11-a ediție „România Reciclează” – programul național de colectare a deșeurilor electrice
ENVIRON a dat startul celei de-a 11-a ediții a campaniei naționale „România Reciclează”, program derulat neîntrerupt din 2018, prin care au fost colectate până acum peste un milion de kilograme de deșeuri electrice și electronice din gospodăriile rom

Campania „România Recicleză” vine în sprijinul administrațiilor publice locale care doresc să organizeze acțiuni de colectare DEEE în comunitățile lor și să răspundă obligațiilor prevăzute de Legea nr. 127/2024 privind colectarea separată a deșeurilor electrice și electronice.

Primăriile interesate pot solicita organizarea de acțiuni de colectare pentru prima etapă a campaniei până la data de 15 iunie 2026, prin completarea formularului de înscriere sau prin e-mail la adresa secretariat@environ.ro. De asemenea, administrațiile locale se pot programa de acum și pentru ediția din toamnă a campaniei.

Ce presupune colaborarea cu ENVIRON?

  • organizarea gratuită a campaniilor locale de colectare DEEE;
  • ridicarea deșeurilor de la domiciliu sau din puncte fixe de colectare;
  • premii oferite participanților în cadrul campaniei;
  • materiale de informare și sprijin pentru comunicarea locală;
  • raportare conformă cu cerințele legale în vigoare.

Beneficii pentru comunități

Prin participarea la campania „România Reciclează”, autoritățile locale beneficiază de:

  • conformitate legală, fără birocrație suplimentară;
  • creșterea încrederii cetățenilor în administrația locală;
  • vizibilitate pozitivă prin asocierea cu o campanie națională de impact;
  • educație ecologică bazată pe acțiuni concrete și implicare directă.

Înscrieri și informații

Ne puteți contacta pe adresa e-mail secretariat@environ.ro sau la numărul 031.827.0000.

Regulamentul campaniei este disponibil pe www.romania-recicleaza.ro  

 

Distribuie: